Media o nas

SPIE Building Solutions
Ukazały się wytyczne p. poż. dla obiektów, w których parkują e-pojazdy

Nowe wytyczne ochrony przeciwpożarowej dla garaży z e-pojazdami z komentarzem Grzegorza Pióro, Technical Development Managera w SPIE Building Solutions. Jakie inwestycje są konieczne, aby zwiększyć bezpieczeństwo?

Grupa SPIE po raz dziewiąty z medalem Ecovadis

Grupa SPIE w gronie 5% najlepszych w branży pod względem CSR.

Najwięksi gracze e-commerce zwolnili z wynajmem magazynów

Rośnie zainteresowanie powierzchniami produkcyjnymi, co skutkuje transformacją magazynów w nowoczesne hale produkcyjne. Weronika Kantorska wyjaśnia jakie wyzwania niesie za sobą ta zaawansowana transformacja.

Regularny serwis wody w obiegu zamkniętym obniży firmom rachunki

Wprowadzenie w obiegach zamkniętych działań prewencyjnych minimalizujących straty wody ma istotny wpływ na obniżanie kosztów eksploatacyjnych, to oszczędność dla firmy nawet o 10%.

3 oszczędne rozwiązania wspierające łagodzenie zmian klimatu w 2023 r.

Przepisy obligujące coraz więcej firm do publikowania raportów niefinansowych za 2024 r. coraz bardziej motywują do podejmowania inwestycji w rozwiązania oszczędzające energię.

Jak zabezpieczyć budynki przed pożarami e-pojazdów?

Grzegorz Pióro, Technical Development Manager w SPIE Building Solutions, analizuje, dlaczego właściwe zabezpieczenie garaży staje się kluczowym aspektem w dobie rosnącej liczby pojazdów elektrycznych.

Bezpieczny i szybki dostęp do biurowca Q22 dzięki Apple Wallet

Dzięki Apple Wallet, najemcy mają teraz szybki i bezpieczny dostęp do budynku. O wdrożeniu innowacyjnego rozwiązania w biurowcu opowiada Sebastian Kroszko, Kierownik Rozwoju Biznesu w SPIE Building Solutions. Zobacz, jak SPIE Building Solutions wprowadza innowacyjne rozwiązania.

Technologia wspiera handel w walce z kradzieżami

W tym roku w Czarny Piątek Polacy mogą zrobić o 20% więcej zamówień internetowych i o 40% zwiększyć wartość sprzedaży w porównaniu z ubiegłorocznym świętem zakupów (dane Admitad Polska). Jakie technologie wspierają sklepy stacjonarne w tym gorącym czasie zakupów? O tym Sylwia Gustkowicz i nasz gość Michał Michniowski z Hikvision.

SPIE obejmuje techniczne zarządzanie biurowcem REPUBLIK w Gdyni

SPIE podpisało kontrakt z Grupą Inwestycyjną Hossa na utrzymanie biurowca REPUBLIK w Gdyni. Kontrakt obejmuje przeglądy i inspekcje infrastruktury technicznej, wszystkich instalacji oraz gotowość serwisu awaryjnego 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Przekazanie budynku pod opiekę międzynarodowej firmy Tech FM gwarantuje najemcom bezproblemowe użytkowanie budynku.

Unia Europejska zmusi nas do przyspieszenia inwestycji w stacje ładowania

Grzegorz Pióro, Technical Development Manager w SPIE Building Solutions, opowiada o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą rosnąca liczba samochodów elektrycznych w Polsce. Przepisy unijne wymuszają przyspieszenie budowy stacji ładowania. Co niesie przyszłość elektromobilności?

Coraz więcej studentów wybiera prywatne domy studenckie

Uczelnie oferują tylko 112 tys. miejsc w akademikach, skorzysta z nich zaledwie 9 proc. studentów. Brakuje też tanich mieszkań na wynajem dla studentów. Coraz popularniejszą alternatywą stają się akademiki prywatne, które w ramach wynajmu oferują również szereg nowoczesnych udogodnień, jak np. siłownie, strefy relaksu czy pokoje cichej nauki.

Jak digitalizuje się bezpieczeństwo pracy w branży FM

Branża FM szuka sposobu na optymalizację działań z zakresu BHP, które w tym sektorze wiążą się z wyjątkową wielością i zróżnicowaniem zagrożeń. W coraz większym stopniu na bezpieczeństwo pracy wpływa digitalizacja procesów, która także w zakresie BHP ma coraz bardziej praktyczne zastosowanie.

Optymalizacja pracy central wentylacyjnych pozwala na duże oszczędności

Niewykorzystywanie pomiaru jakości powietrza, całościowa zamiast częściowej wymiana powietrza wewnątrz hali, brak odzysku ciepła czy brak histerezy wyłączenia/ dostosowania wydajności pomp ciepła do rzeczywistego zapotrzebowania to typowe błędy w działaniu i ustawieniach systemów wentylacji.

Właściciele nawet 2, 3- letnich obiektów logistycznych inwestują w podniesienie standardu

Zamawiane obecnie usprawnienia to m.in. destryfikatory gorącego powietrza, instalacje do uzdatniania wody bytowej czy regały typu push back pozwalające zwiększyć liczbę składowanych palet nawet o 1/3.

Podsumowanie I półrocza – ESG, szukanie oszczędności i dobrego samopoczucia

40% doradców inwestycyjnych uważa, że w niedalekiej przyszłości sukces rynkowy nieruchomości będzie zależał od tego czy spełnia standardy ESG. Przyczyną są nie tylko kwestie prośrodowiskowe, ale presja rynku wynikająca z rosnących cen i kosztów eksploatacji.

Biurowce w dużych miastach pytają o pompy ciepła, logistyka o carporty z instalacjami PV

Parki biurowe zlecają coraz więcej analiz opłacalności inwestycji w pompy ciepła. W logistyce zainteresowanie budzą carporty wyposażone w PV.

W efektywności przemysłu bardzo ważny jest czas

Gdzie szukamy oszczędności w TechFM dla obiektów produkcyjnych? Przede wszystkim szybko reagujemy na przerwy w dostawie mediów, audytujemy instalacje dostarczające media, w szczególności sprężone powietrze, rekomendujemy automatykę analityki przy użyciu nowych technologii.

Magazyny oszczędzają dzięki opomiarowaniu wody deszczowej

Koszt odprowadzenia deszczówki dla obiektu magazynowego o pow. dachu 37 tys. m2 wynosi ok. 170 tys. zł rocznie. Metodą na oszczędności jest instalacja licznika, inwestycja może zwrócić się już po 5 miesiącach.

Jak wygląda dobra Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego w firmie?

Każdy budynek lub jego część stanowi oddzieloną strefę pożarową. Jeśli jego kubatura przekracza 1 000 m3, to jego właściciel, zarządca czy użytkownik musi sporządzić Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego (IBP).

Firmy inwestują w agregaty prądotwórcze. Boją się ograniczeń w poborze energii

Przedsiębiorcy otrzymali pisma od dostawców energii elektrycznej ostrzegające o możliwej konieczności ograniczenia poboru mocy. W niektórych przypadkach są drastyczne – o kilkaset procent.

Od ESG, przez Hub&Spoke do AI, czyli aktualne trendy dla obiektów biurowych

Wg prognoz ponad 80 proc. inwestorów z branży nieruchomości chce opierać swoje decyzje na wartościach ESG. Przyczyniają się do tego nie tylko wymagania prośrodowiskowe, ale też presja najemców wynikająca z rosnących kosztów eksploatacji.

Algorytmy sterujące wykorzystywane jako sposób na zintegrowane zarządzanie energią

W najnowszym wydaniu Cyrkulacje ukazała się analiza Łukasza Michalczyka, Kierownika serwisu, dot. utrzymania systemów z automatyzacją instalacji HVAC.

Serwis techniczny dla klientów sieciowych - jakie ma zalety?

W mediach ukazał się artykuł z udziałem Michał Borówek, Dyrektora Operacyjnego Działu Serwisy. Nasz ekspert opowiada o rosnącym zapotrzebowaniu na specjalistyczne usługi techniczne oraz jak skoordynować serwis by przynosił korzyści.

Rośnie liczba przedsiębiorstw wymieniających flotę pojazdów na elektryczne

Grzegorz Pióro, Technical Development Manager, analizuje dlaczego coraz częściej auto firmowe to samochód elektryczny. Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej 18 kwietnia 2023 roku.

Czy wiaty fotowoltaiczne to przyszłość polskiej branży energetycznej?

Grzegorz Pióro, Technical Development Manager w SPIE, wypowiada się na temat potencjalnego wprowadzenia obowiązkowego zastosowania wiat fotowoltaicznych w Polsce, podobnie jak ma to miejsce już we Francji. Dowiedz się, jakie korzyści mogą wyniknąć z zastosowania wiat fotowoltaicznych i jakie wyzwania czekają polskie firmy w związku z tymi zmianami.

Sklepy stacjonarne sięgają po technologie znane z e-commerce

Wdrożenie elektronicznych systemów poprawia dokładność inwentaryzacji w handlu detalicznym o 99 proc. Długofalowo przynosi też oszczędności w nakładzie pracy, co w efekcie może przełożyć się na niższe ceny lub wyższe marże w tym kanale sprzedaży.

TechFM oczami Top Woman

"TechFM oczami TopWoman", czyli jak istotny jest FM w branży nieruchomości i jak ważną rolę w tej dziedzinie odgrywają kobiety. W magazynie Obiekty ukazał się wywiad Magdaleny Kujawy, Kierownika Projektów, z Angeliką Majkut.

Wirtualna recepcja podnosi prestiż budynku

Sebastian Kroszko, Kierownik Rozwoju Biznesu, wypowiada się na temat smart rozwiązań implementowanych w biurowcach. Czym jest wirtualna recepcja i jakie daje możliwości.

Rośnie liczba kradzieży w sklepach

Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym Mirosław Cieśla doradza jakie rozwiązania przeciwkradzieżowe stosować w sklepach.

Najem instytucjonalny kwitnącym sektorem rynku mieszkaniowego w Polsce

W mediach ukazał się artykuł Agnieszki Gierulskiej, Kierownika Projektów TechFM w SPIE Building Solutions. Nasza ekspertka omawia specyfikę usług TechFM dla mieszkań na wynajem i aparthoteli.

W zakładach przemysłowych energia to nawet 40% wydatków

Polecamy artykuł z komentarzem Pawła Bukowskiego, Kierownika Projektów. Nasz ekspert opowiada jakie działania można podjąć, aby ograniczyć koszty energii oraz dzieli się sposobami na uzyskanie oszczędności bez dużych nakładów finansowych.

Rośnie liczba nieruchomości z certyfikatami środowiskowymi

Wg danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) w Polsce zlokalizowanych jest 45 proc. wszystkich certyfikowanych budynków w regionie Europy Środkowo- Wschodniej. Sukcesywny przyrost notuje np. branża logistyczna, która pod względem takiej powierzchni ustępuje tylko sektorowi nieruchomości biurowych.

Rola FM wciąż ewoluuje

Jak kontraktować usługi? W Magazynie Obiekty pojawił się komentarz ekspercki Agaty Kwiatkowskiej, Prawnika i Compliance Managera w SPIE Building Solutions.

Jak obniżyć zużycie energii, ciepła i gazu w obiektach przemysłowych i handlowych?

W mediach pojawił się artykuł autorstwa Łukasza Robakowskiego, Kierownika Grupy Projektowej, Mariusza Łukasika, Kierownika Projektów oraz Huberta Latarskiego, Kierownika Technicznego Obiektu w SPIE Building Solutions. Zachęcamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej.

Już wkrótce obowiązkowe stacje ładowania pojazdów w dużych budynkach niemieszkalnych

W swoim artykule Grzegorz Pióro, Technical Development Manager, komentuje nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zachęcamy do lektury, by dowiedzieć się jakie rozwiązania rekomenduje nasz ekspert.

Pompy ciepła biją rekordy popularności

Pompy ciepła biją rekordy popularności – w 2021 r. wzrost zainteresowania w Polsce wyniósł 65 proc., a w pierwszych miesiącach tego roku aż 75 proc. wniosków o dofinansowanie dotyczyło właśnie pomp ciepła. Na odnawialne źródła energii w coraz większym stopniu przechodzą także małe firmy – rewolucja energetyczna nabiera tempa w małym biznesie.

Regulacje gazu w pierwszej kolejności dotkną przemysł

Serdecznie zachęcamy do lektury analizy Leszka Woźniaka, Kierownika Sprzedaży Strategicznej, który podjął próbę odpowiedzenia na pytanie: jak opomiarowanie urządzeń i zdalny odczyt mediów pomagają w analizie zużycia mediów i poprawie efektywności instalacji? Artykuł okazał się w Rzeczpospolitej 18 października 2022 roku.

Jakie skutki ma przegrzewanie pomieszczeń?

Zarządcy nieruchomości zauważają, że obniżenie temperatury o 1 stopień daje niższe zużycie ciepła o około 5-8 %. Jest to również łatwy i ekonomiczny sposób na poprawę parametrów powietrza.

Systemy oczyszczania powietrza w biurze

Jak w czasach pandemii zmieniły się potrzeby pracowników i pracodawców oraz jaki firmy lub zarządcy nieruchomości mogą przystosować swoją przestrzeń na #powrotydobiur? Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Juliuszem Chłopikiem, Kierownikiem Operacyjnym Regionu w SPIE Building Solutions.

Każdy obiekt magazynowy ma swoją specyfikę. Liczą się szczegóły.

Dlaczego warto skorzystać z usług Facility Management? Mariusz Wawrzkiewicz, Kierownik Operacyjny Regionu w SPIE Building Solutions, o FM w obiektach magazynowych.

Przegląd techniczny budynku – na czym polega i kiedy się go wykonuje?

Prawo budowlane nakłada na właścicieli oraz zarządców budynków obowiązek regularnej kontroli stanu technicznego. Niedopełnienie tego wymogu może skutkować odpowiedzialnością karną. Na czym polega przegląd techniczny budynku i kiedy należy go wykonywać?

Remonty powierzchni biurowych – od czego zacząć?

Remonty powierzchni biurowych to skomplikowane przedsięwzięcia, które wymagają uwzględnienia wielu aspektów. Wszystko przy odpowiednim połączeniu estetyki i funkcjonalności, aby stworzyć idealne miejsce do pracy i branżowych spotkań. Jak wyglądają i od czego je zacząć?

Energooszczędność budynku - jakie rozwiązania zastosować?

Energooszczędność budynków – jak zachować pełną funkcjonalność biura bez pomniejszenia komfortu użytkowania? Więcej w temacie energooszczędnych budynków biurowych Juliusz Chłopik, Kierownik Operacyjny Regionu w SPIE Building Solutions.

General Property dołącza do SPIE w Polsce

SPIE podpisuje umowę przejęcia General Property w Polsce.

Inwestycje w podnoszenie efektywności energetycznej

Zapraszamy do przeczytania analizy autorstwa Grzegorza Pióro, Technical Development Menagera. Grzegorz podejmuje gorący ostatnio w mediach temat inwestycji w przechwytywanie ciepła odpadowego, jako sposobu na efektywniejsze wykorzystywanie prądu i gazu w zakładach produkcyjnych. Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej 18 października 2022 roku.

Elektromobilność w Polsce w 2022 roku

Karol Kubiak jest jednym z pierwszych wyszkolonych inżynierów pojazdów elektrycznych i hybrydowych w Polsce. Nasz ekspert przedstawia przegląd rozwoju elektromobilności w Polsce i zapowiada perspektywy dalszego rozwoju.

Podsumowanie 2022 roku w TechFM

Mariusz Kisiel, Dyrektor Operacyjny TechFM podsumowuje miniony rok w branży FM w Polsce i SPIE Building Solutions.

Grupa SPIE po raz ósmy z medalem Ecovadis

SPIE znajduje się wśród 10% najlepszych firm w swoim sektorze pod względem CSR.

Obsługa TechFM dla Airport City Gdańsk

SPIE Building Solutions podpisało umowę na obsługę budynku Alpha powstającego w kompleksie Airport City Gdańsk. Zakres działań obejmuje bieżące utrzymanie techniczne całego budynku certyfikowanego LEED v4 wraz z koordynacją techniczną procesu gwarancyjnego.

Biurowiec przed zimą - co trzeba zrobić?

Biurowiec przed zimą. Kontroli specjalistów wymaga cały budynek – od instalacji do podgrzewania zjazdów do garaży czy zewnętrznych kranów serwisowych, po wieże chłodnicze na dachach. Profesjonalne i kompetentne zarządzanie obiektem pozwala na oszczędności, np. w zużyciu energii i zwiększeniu wydajności systemów w budynku. Wykonanie wszystkich niezbędnych prac jest kluczowe nie tylko dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowników, ale jest również wymagane przez ubezpieczycieli. Brak takich działań może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

Boom na parki logistyczne daje pracę w FM

W pierwszym kwartale 2021 roku do użytku oddano 710 tys. mkw. powierzchni magazynowej. To o 48% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Brak dbałości o instalację gaśniczą? Ryzyko wielkich strat.

Ze względu na specyficzne zagrożenia hale i magazyny muszą posiadać odpowiednie procedury i zabezpieczenia przeciwpożarowe. Ułatwiają one walkę z ewentualnym pożarem, ograniczają potencjalne straty, a także mogę mieć znaczenie przy ubezpieczeniu.

Montaż instalacji technicznych w łódzkiej Fuzji

SPIE BS podpisało umowę na montaż instalacji teletechnicznych budynkach biurowych C i D w łódzkiej Fuzji. Projekt realizowany jest przez Echo Investment na pofabrycznych terenach dawnego kompleksu Karola Scheiblera.

Stacje ładowania pojazdów – przegląd rozwiązań i aspekty prawne

Zachęcamy do lektury i uzupełnienia wiedzy o naszej ofercie. Tym razem Grzegorz Pióro o stajach ładowania pojazdów w Real Estate Magazine.

Biurowiec C200 pod skrzydłami specjalistów FM

Miło nam poinformować, że od kwietnia, możemy się pochwalić wchodzącą w życie umową na obsługę i utrzymanie techniczne Budynku C200.

Ochrona tuneli za pomocą systemów wysokociśnieniowej mgły wodnej

W czasie pożaru mgła wodna odbiera ze źródła pożaru ogromną ilość ciepła podczas odparowania wody (1 l odbiera ok. 2,26 MJ ciepła), lokalnie obniża poziom tlenu w wyniku przemiany w parę wodną, oraz redukuje promieniowanie, skutecznie redukując ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru i ponownego zapłonu.

Realizacja kontraktu w wielkim mieście to wyzwanie dla wykonawcy

Centra dużych miast to potencjalna żyła złota dla inwestorów. Puste działki, na których można wybudować nowy obiekt stanowią rzadkość i łakomy kąsek. Podobnie jest z obiektami przeznaczonymi do rewitalizacji i remontów. Jednak prowadzenie budowy w betonowym gąszczu nie należy do najprostszych zagadnień pod kątem organizacyjnym.

Tunele i podziemne parkingi wymagają szczególnych zabezpieczeń przeciwpożarowych związanych z pojazdami elektrycznymi

Zabezpieczenia przeciwpożarowe polskich parkingów podziemnych i tuneli nie są przygotowane na pojazdy elektryczne. Z uwagi na trudności z ugaszeniem takiego auta warto rozważyć zastosowanie w zamkniętych przestrzeniach systemu detekcji pożaru oraz skutecznej instalacji gaszeniowej. Bardziej skuteczna niż woda może się okazać technologia mgły wysokociśnieniowej.

Możliwość ładowania samochodu elektrycznego przy każdym miejscu w bloku.

W przypadku budynków mieszkalnych, na wspólnotach mieszkaniowych będzie ciążył wymóg zabezpieczenia infrastruktury ładowania dla wszystkich miejsc parkingowych.

Jaki jest wpływ digitalizacji na branżę BHP?

Branża FM szuka sposobu na optymalizację działań z zakresu BHP, które w tym sektorze wiążą się z wyjątkową wielością i zróżnicowaniem zagrożeń. W coraz większym stopniu na bezpieczeństwo pracy wpływa digitalizacja procesów.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe polskich parkingów podziemnych i tuneli nie są przygotowane na pojazdy elektryczne

Z uwagi na trudności z ugaszeniem takiego auta warto rozważyć zastosowanie w zamkniętych przestrzeniach systemu detekcji pożaru oraz skutecznej instalacji gaszeniowej.

SPIE wchodzi do Szczecina

SPIE Building Solutions podpisało umowę ze spółką Greenstone na techniczną obsługę biurowca Lastadia Office w Szczecinie. W ramach kontraktu Spie będzie świadczyć usługi TechFM obejmujące m.in. pełną opiekę techniczną nad instalacjami elektrycznymi, niskoprądowymi, HVAC, wodno-kanalizacyjnymi i przeciwpożarowymi.